Вікові особливості дітей та Інтернет

Діти у віці до 7 років та Інтернет

Останні проведені дослідження показали, що дошкільнята є найбільш швидкозростаючим сегментом користувачів Мережі. Хоча діти в цьому віці приділяють Інтернету трохи уваги, онлайнові зображення і звуки можуть стимулювати уяву і розвивати їх фантазію. Вони можуть отримати доступ до розвиваючих ігор і матеріалів, розміщених в Інтернеті, що буде стимулювати їх інтелектуальний розвиток.
ЩО ДІТИ ДО 7 РОКІВ ЗАЗВИЧАЙ РОБЛЯТЬ В ІНТЕРНЕТІ?

На цьому етапі діяльність дітей в Інтернеті повинна проходити за активної участі батьків. Дорослі можуть посадити дитину до себе на коліна під час перегляду сімейних фотографій, використання веб-камери для спілкування з родичами або відвідування дитячих сайтів.

У дітей цього віку зазвичай відкрита натура і позитивний погляд на світ. Вони пишаються придбаними початковими уміннями читати і рахувати і люблять ділитися ідеями. Вони не тільки хочуть вести себе добре, але і довіряють авторитетам і рідко в них сумніваються.

Діти в цьому віці, як правило, легко освоюють Інтернет, навчаються основним навичкам при роботі з ним. І хоча дошкільнята можуть бути дуже здатними в іграх, виконанні команд на комп'ютері і роботі з мишею, вони сильно залежать від дорослих при пошуку сайтів, інтерпретації інформації з Інтернету або електронної пошти.

У цьому віці дорослі грають ключову роль у навчанні дітей безпечного використання Інтернету. Тому використовуйте цей час для того, щоб сформувати у своєї дитини культуру безпечної роботи в Інтернеті.

ПОРАДИ ПО УПРАВЛІННЮ БЕЗПЕКОЮ ДОШКІЛЬНЯТ ПРИ КОРИСТУВАННІ ІНТЕРНЕТОМ

Діти цього віку повинні виходити в Інтернет тільки під наглядом батьків (або інших дорослих, наприклад старших братів і сестер). Обмежуйте час перебування дітей в Інтернеті, як і час роботи за комп'ютером, у відповідності з рекомендаціями лікарів і психологів для відповідного віку вашої дитини.
***
Додайте сайти, які ви часто відвідуєте з вашою дитиною, в список Обраного (Favorites), щоб створити для дітей, їх особисте Інтернет-середовище. У дітей в цьому віці розвивається почуття своєї території, тому нехай на вашому домашньому комп'ютері буде їхній власний «Інтернет-куточок».
***
Розкажіть дітям про конфіденційність. Навчіть їх ніколи не видавати в Інтернеті інформацію про себе і свою сім'ю. Якщо на якомусь сайті необхідно, щоб дитина ввела ім'я, допоможіть їй придумати псевдонім, що не розкриває ніякої особистої інформації.
***
Привчіть дітей повідомляти вам, якщо що-небудь або хто-небудь в Мережі турбує або загрожує їм. Залишайтеся спокійними та нагадайте дітям, що вони в безпеці, якщо розповіли вам. Похваліть їх і спонукайте підійти ще раз, якщо випадок повториться.

Діти у віці від 7 до 10 років та Інтернет (молодший шкільний вік)

Семи-десятирічні діти володіють сильним почуттям сім'ї. Вони тільки починають розвивати почуття своєї моральної та статевої індивідуальності і зазвичай цікавляться життям старших дітей. Вони довірливі і не сумніваються в авторитетах. Як правило, діти, які не досягли десятирічного віку, ще не мають навичок критичного мислення, необхідного для адекватного осмислення матеріалів, що зустрічаються в Інтернеті.

ЩО ДІТИ У ВІЦІ 7 - 10 РОКІВ ЗАЗВИЧАЙ РОБЛЯТЬ В ІНТЕРНЕТІ?

Діти цього віку починають активно самостійно освоювати віртуальний простір, люблять подорожувати по Інтернету, грати в мережеві ігри, вони починають спілкуватися в дитячих чатах, прагнуть використовувати електронну пошту для листування з друзями. Однак потрібно мати на увазі, що вони можуть заходити на сайти, чати, відвідувати які батьки їм не дозволяли.

ПОРАДИ ПО УПРАВЛІННЮ БЕЗПЕКОЮ ДІТЕЙ 7 - 10 РОКІВ ПРИ КОРИСТУВАННІ ІНТЕРНЕТОМ

Намагайтеся тримати комп'ютери з підключенням до Інтернету в загальних кімнатах, в яких можна легко здійснювати візуальний контроль над тим, що робить дитина в Інтернеті.
***
Створіть за участю дітей звід домашніх правил користування Інтернетом і вимагайте його неухильного дотримання.
***
Привчіть дітей відвідувати тільки ті сайти, які ви дозволили.
***
Використовуйте засоби блокування небажаного матеріалу, як доповнення, але не заміну до батьківського контролю. Використовуйте фільтри електронної пошти для блокування повідомлень від конкретних людей або тих, що містять певні слова чи фрази.
***
Створіть сімейний електронний ящик, на який буде надходити вся ваша електронна пошта, замість того щоб дозволяти дітям мати власні адреси.
***
Навчіть дітей радитися з вами перед розкриттям інформації через електронну пошту, чати, дошки оголошень, реєстраційні форми та особисті профілі.
***
Навчіть дітей не завантажувати програми, музику або файли без вашого дозволу.
***
Дозволяйте дітям заходити на дитячі сайти тільки з гарною репутацією і контрольованим спілкуванням.
***
Не дозволяйте дітям цього віку користуватися службами миттєвого обміну повідомленнями.
***
Розмовляйте з дітьми про їхніх друзів в Інтернеті і про те, чим вони займаються так, як якщо б мова йшла про друзів у реальному житті.

Діти у віці від 10 до 13 років та Інтернет

10 - 13 років - молодший підлітковий і середній шкільний вік - час швидких змін у житті вашої дитини. І хоча діти в цьому віці все ще сильно залежні від своїх батьків, вони вже прагнуть отримати деяку свободу дій. Діти починають цікавитися світом навколо них і відносини з друзями стають по-справжньому важливими. 

ЩО 10 - 13-РІЧНІ ДІТИ РОБЛЯТЬ В ІНТЕРНЕТІ?

Діти цього віку починають використовувати Інтернет для розробки шкільних проектів. Крім того, вони завантажують музику, користуються електронною поштою, грають в онлайнові ігри і заходять на фанатські сайти своїх кумирів. Все більш часто їх улюбленим способом спілкування стає миттєвий обмін повідомленнями.
Для дітей цього віку бажання з'ясувати що вони можуть собі дозволити робити без дозволу дорослих є абсолютно нормальним. Перебуваючи в Інтернеті, дитина може спробувати відвідати сайти або поспілкуватися в чатах, дозволи на які він не отримав би від батьків. Звіти про діяльність в Інтернеті від сервісу MSN Premium або інших служб можуть бути особливо корисними на цьому етапі. У дітей не буде відчуття, що батьки постійно дивляться на екран через плече; однак завдяки звітам дорослі будуть як і раніше знати, які сайти відвідують їхні діти.

ПОРАДИ ПО УПРАВЛІННЮ БЕЗПЕКОЮ


Переконайтеся, що ваша дитина знає і виконує правила поведінки для дітей більш раннього віку, якщо він тільки починає користуватися Інтернетом.

***
Створіть дитині власний обліковий запис з обмеженими правами, щоб він не міг займатися чимось стороннім без вашого відома.

***
  Створіть за участю підлітків та підтримуйте дотримання списку домашніх правил при роботі в Інтернеті. Слід вказати список сайтів, заборонених для відвідування, години перебування в Мережі і керівництво по спілкуванню в Інтернеті (в тому числі і в чатах).

***
  Використовуйте засоби фільтрування небажаного матеріалу (зразок MSN Premium's Parental Controls) як доповнення, але не заміну до батьківського контролю.
***
Наполягайте, щоб діти ніколи не погоджувалися на особисті зустрічі з друзями по Інтернету без вашої присутності.

***
Вимагайте від дітей ніколи не видавати особисту інформацію, в тому числі прізвище, ім'я, домашню адресу, номери телефонів, назву школи, адресу електронної пошти, прізвища друзів або родичів, свої імена в програми миттєвого обміну повідомленнями, вік або дату народження, по електронній пошті, в чатах, системах миттєвого обміну повідомленнями, реєстраційних формах, особистих профілях і при реєстрації на конкурси в Інтернеті.

***
Вимагайте від дітей не завантажувати з Інтернету програми без вашого дозволу. Крім того, поясніть дітям, що роблячи файли загальними або завантажуючи з Інтернету тексти, фотографії або малюнки, вони можуть порушувати чиїсь авторські права.

***
Привчіть дітей повідомляти вам, якщо що-небудь або хто-небудь в Мережі турбує або загрожує їм. Залишайтеся спокійними та нагадайте дітям, що вони в безпеці, оскільки розповіли вам про нові загрози. Похваліть їх і спонукайте підійти ще раз, якщо випадок повториться.

***
Наполягайте на тому, щоб діти надали вам доступ до своєї електронної пошти, щоб ви могли переконатися, що вони не спілкуються з незнайомцями. Контроль найкраще здійснювати ненав'язливо, поважаючи особисту гідність та право дитини на самостійність.

***
Розкажіть дітям про відповідальну, гідну поведінку в Інтернеті.

***
Діти ні в якому разі не повинні використовувати Мережу для хуліганства, поширення пліток або погроз іншим людям.

Діти у віці 14 - 17 років та Інтернет

Підлітки, як правило, проходять через період низької самооцінки, шукають підтримки у друзів і неохоче слухаються батьків. Більш старші шукають своє місце в світі і намагаються отримати власну незалежність, в той же час вони охоче долучаються до сімейних цінностей.
У цьому віці підлітки вже повноцінно спілкуються з навколишнім світом. Вони вирують новими думками та ідеями, але відчувають брак життєвого досвіду. Батькам важливо продовжувати стежити, як використовують Інтернет їхні діти в цьому віці.

ЩО ПІДЛІТКИ 14 - 17 РОКІВ РОБЛЯТЬ В ІНТЕРНЕТІ?

У цьому віці діти вже чули про те, яка інформація є в Інтернеті. І абсолютно нормально, що вони хочуть все це самі побачити, почути, прочитати. Доступ до небажаних матеріалів (наприклад, порнографічних картинок або інструкцій по виготовленню вибухівки) можна легко заблокувати за допомогою програмних фільтрів.

Вони завантажують музику, користуються електронною поштою, службами миттєвого обміну повідомленнями і грають. Крім того, підлітки активно використовують пошукові машини. Більшість користувалося чатами, і багато спілкувалися в приватному режимі. Хлопчики в цьому віці схильні змітати всі обмеження і жадають грубого гумору, крові, азартних ігор і картинок для дорослих. Дівчаткам більше подобається спілкуватися в чатах і юні дами більш чутливі до сексуальних домагань в Інтернеті.

Мережева безпека підлітків - важке завдання, оскільки про Інтернет вони знають найчастіше більше, ніж їх батьки.
Тим не менш участь дорослих теж необхідна. Особливо важливо строго дотримуватися правил Інтернет-безпеки - угода між батьками і дитиною. Крім того, необхідно як можна частіше переглядати звіти про діяльність дітей в Інтернеті. Батьки повинні також пам'ятати про необхідність зберігати свої паролі в секреті, щоб підлітки не змогли зареєструватися під ім'ям старших.


ПОРАДИ ЩОДО УПРАВЛІННЯ БЕЗПЕКОЮ ДІТЕЙ ВІКОМ 14 - 17 РОКІВ ПРИ РОБОТІ В ІНТЕРНЕТІ

Змініть згідно з інтересами і запитами підлітка список домашніх правил використання підлітком Інтернету, вимагайте його дотримання.
***
Розмовляйте з підлітками про їх друзів в Інтернеті і про те, чим вони займаються. Запитуйте про людей, з якими підлітки спілкуються за допомогою миттєвого обміну повідомленнями, і переконайтеся, що ці люди їм знайомі.
***
Цікавтеся, якими чатами і дошками оголошень користуються підлітки і з ким вони спілкуються. Заохочуйте використання модерованих чатів і наполягайте, щоб вони не спілкувалися з кимось в приватному режимі.
***
Візьміть за правило знайомитися з сайтами, які відвідують ваші діти. Переконайтеся, що вони не відвідують сайти з образливим змістом, не публікують особисту інформацію або свої фотографії.
***
Наполягайте, щоб підлітки ніколи не погоджувалися на особисті зустрічі з друзями з Інтернету без вашої участі. Нагадуйте, які небезпеки це може спричинити за собою.
***
Вимагайте від підлітків ніколи не видавати особисту інформацію по електронній пошті, в чатах, системах миттєвого обміну повідомленнями, реєстраційних формах, особистих профілях і при реєстрації на конкурси в Інтернеті. Нагадуйте, чим це може обернутися.
***
Вимагайте від підлітків не завантажувати програми, музику або файли без консультацій з вами. Поясніть, що інакше підлітки можуть порушити авторські права і тим самим закон.
***
Наполягайте на тому, щоб підлітки ставили до відома, якщо що-небудь або хто-небудь в Мережі турбує або загрожує їм. Поясніть, що загрози їм - це також і загроза всій родині. Залишайтеся в разі чого спокійними та нагадайте дітям, що вони в безпеці, якщо розповіли вам. Допомагайте їм вирішити виниклі проблеми.
***
Допоможіть дітям захиститися від спаму. Навчіть підлітків не видавати в Інтернеті своєї адреси електронної пошти, не відповідати на небажані листи і використовувати спеціальні поштові фільтри.
***
Постійно нагадуйте, що хлопці ні в якому разі не повинні використовувати Мережу для хуліганства, поширення пліток або погроз іншим людям. Переконайтеся, що підлітки радяться з вами перед купівлею або продажем чого-небудь в Інтернеті.
***
Обговоріть з підлітками азартні мережеві ігри і пов'язаний з ними ризик. Нагадайте, що дітям не можна в них грати.
***
Підтримуйте рівень безпеки вашого комп'ютера на належному рівні. Якщо ваша дитина краще за вас розбирається в програмному забезпеченні, то чому б не доручити йому турботу про безпеку ваших сімейних комп'ютерів?


Немає коментарів:

Дописати коментар