Профілактика Інтернет-залежності

 Визнайте, що у Вас є залежність. Ви не зможете боротися з нею, поки не зрозумієте, що схильні до неї.
· Знайдіть якийсь інтерес, що стане для вас альтернативою Інтернету. Відвідуйте різні групи і клуби, займайтеся спортом, музикою, танцями, співом та ін.
· Поповнюйте запас Ваших знань. Напевно є безліч книг, які б Ви давно хотіли прочитати. Почитайте енциклопедію натомість проглядання Вікіпедії.
· Заплануйте сімейний вечір. Замість того, щоб дивитися телевізор або проводити час поодинці, зберіться разом із сім’єю, повечеряйте, а потім придумайте спільну розвагу, наприклад, пограйте в настільну гру.
· Встановіть ліміт часу роботи Вашого комп`ютера. Визначте скільки разів на тиждень Вам необхідно виходити в Інтернет. Вимикайте комп`ютер, якщо у Вас немає необхідності в ньому.
· Використовуйте таймер. Перш ніж сісти за комп`ютер, встановіть таймер на 30 хвилин. Сигнал нагадає вам, скільки часу Ви провели за комп`ютером.
· Зідзвонюйтеся і зустрічайтеся з друзями замість того, щоб тримати з ними зв`язок через Інтернет.
· Намагайтеся триматися осторонь від сайтів, які можуть викликати звикання. В основному це соціальні мережі, форуми чи сайти розваг. Якщо Ви відчуваєте, що Ваша залежність від цих сайтів занадто сильна, просто заблокуйте їх.
· Сидячи перед комп’ютером, робіть перерви кожні 15 хвилин – ваші очі і м’язи повинні відпочивати.
Рекомендації батькам щодо профілактики інтернет-залежності дітей

1. Для більшості дітей Інтернет є важливою частиною їх суспільного життя, тому забороняти його категорично не можна. Але можна регламентувати час, проведений біля комп'ютера і встановити для дітей деякі обмеження. Для цього розробіть разом з дитиною, запишіть і повісьте на видне місце внутрішньосімейні правила використання Інтернету. У них можна включити наступні обмеження: кількість часу, який щодня проводить в Інтернет дитина, в який час (до або після домашніх завдань, спортивних тренувань і т.д.) він може ним користуватися, обмеження на відвідування чатів або перегляд матеріалів «для дорослих».
2. Не купуйте дитині персональний комп'ютер. Він повинен знаходитися в загальній кімнаті вашої квартири, а не в кімнаті дитини. Тоді вам не потрібно буде щохвилини перевіряти, чим займається син чи дочка .
3. Строго стежте за тим, щоб дитина проводив більше часу на повітрі, в компанії своїх однолітків. Не забувайте про позашкільні заняттях і захоплення. Тоді ризик потрапити в Інтернет-залежність буде набагато менше.
4. Якщо ваша дитина відчуває труднощі в спілкуванні з однолітками, наприклад, через надмірну сором'язливості, допоможіть йому налагодити контакти, можливо, за допомогою психолога. Запрошуйте додому його однокласників, запропонуйте синові або дочці записатися в театральний гурток чи студію художнього слова - ці заняття сприяють усуненню комплексів у спілкуванні.
5. Тактовно і обережно контролюйте своїх дітей в Інтернеті. Для цього ознайомтеся з програмами, які обмежують використання Інтернету та здійснюють контроль над відвідуваними сайтами, наприклад, MSN Premium. Однак пам'ятайте, що кмітливий дитина, якщо постарається, може і відключити цю службу. Тому головне - довіряти дітям і розвивати у них самоконтроль, дисципліну і відповідальність.
6. Якщо ви помітили, що дитина цікавиться онлайновими іграми на певну тему, запропонуйте йому почитати книгу відповідної тематики або купіть настільну гру, словом, зацікавте іншими заняттями.
Інтернет-залежність: перевітре себе!
 1. Щодня ви проводете в Інтернеті:

А) 1-2 години;

Б) не більше 1 години;

В) більше 3 годин.

2. Якщо в силу своєї професії ви змушені сидіти за комп'ютером цілий день, то приходячи додому:

А) Тільки перевіряєте особисту пошту;

Б) Включаєте комп'ютер лише в разі екстреної необхідності;

В) З задоволенням проводите вільний час за комп'ютером.

3. У скількох соціальних мережах ви зареєстровані і як регулярно спілкуєтеся?

А) 1-2, але періодично спілкуюся;

Б) Ні в одній. Мені шкода витрачати час на віртуальне спілкування в соцмережах, коли можна «наживо»;

В) у всіх, які знаю, і намагаюся спілкуватися щодня.

4. Новий цікавий фільм:

А) Подивіться вдома, як тільки зможете купити диск хорошої якості;

Б) Сходіть подивитися в кінотеатр;

В) Подивіться он-лайн в Інтернеті.

5. Вранці у вихідний день ви, прокинувшись, насамперед:

А) Включаєте телевізор або радіо «для приємного фону»;

Б) Приводьте себе в порядок і снідаєте, насолоджуючись тишею і спокоєм;

В) Включаєте комп'ютер і виходите в Інтернет.

6. Для того, щоб розслабитися після важкого дня вам достатньо:

А) Подивитися улюблене ток-шоу на ТБ (серіал і т. д.) або посидіти з друзями в кафе;

Б) Прогулятися пішки або почитати цікаву книгу;

В) Грати в комп'ютерну гру до беззастережної перемоги над віртуальним супротивником в Мережі.

7. Якщо ви стикаєтеся зі складною життєвою ситуацією, то віддаєте перевагу:

А) Обговорити це з електронного листування з найкращим другом;

Б) Обмежитися обговоренням в колі сім'ї;

В) «Вилити душу» у своєму блозі в Інтернеті або «побродити» по форумах, де обговорюють аналогічні проблеми.

8. Буває, що ви не висипаєтеся (спізнюєтеся на роботу тощо) з-за того, що з вечора «засиділися» в Інтернеті до пізньої ночі?

А) Іноді буває;

Б) Такого зі мною ще не було;

В) Частенько буває, адже в Інтернеті стільки всього цікавого, що час летить непомітно.

9. Як часто ви чуєте докори від близьких, що ви занадто багато часу проводите за комп'ютером і занадто мало приділяєте уваги сім'ї (батькам, дітям, коханій людині та ін.)?

А) Періодично чую;

Б) Я не даю для них приводу;

В) Постійно чую, але не згоден (не згоден) з цим категорично!

10. З чим для вас асоціюється слово «Інтернет»?

А) З масою практичних можливостей без виходу з дому;

Б) З джерелом корисної інформації;

В) З незримим другом, на якого завжди можна покластися і який ніколи не залишить наодинці з моїми проблемами.

Підводимо підсумки

Якщо більше відповідей «А». Будьте обережні: Інтернет, як павук, все далі і далі затягує вас у свої мережі. Напевно ви згодні з письменником Янушем Вишневським: «Інтернету треба поклонятися точно так само, як провину і вогню. Тому що це геніальний винахід. Яка ще пошта буває відкрита в дві години ночі?» І хоча про залежності говорити ще рано, але перші тривожні «дзвіночки» вже прозвучали. У ваших силах ще змінити порядок речей.

Якщо більше відповідей «Б». Вам не про що турбуватися: залежності у вас немає, а Інтернет для вас - лише один з корисних інструментів в житті, і не більше. У цьому ви, швидше за все, солідарні з письменницею Марти Кетро: «Інтернет несе читачеві тонни сміття і крупинки золотого піску, і вміння вибрати найцікавіше стає досить затребуваним талант». Тільки намагайтеся не бути надмірно консервативні: все-таки прогрес ніхто не відміняв.

Якщо більше відповідей «В». На жаль, ви вже залежите від Інтернету більше, ніж вам може здатися. Схоже, він - це головне, що є у вашому житті, і якщо раптом вас позбавити його, ви відчуєте себе безпорадним і самотнім. Візьміть собі на озброєння вислів мудрого фантаста Артура Кларка: « Шукати що-небудь в Інтернеті - все одно що намагатися зачерпнути склянку води Ніагари». Якщо повертатися в реальний світ з віртуального вам з кожним разом все складніше, зверніться за консультацією до психолога. Це як раз той випадок, коли зволікання смерті подібно».

Немає коментарів:

Дописати коментар